poniedziałek, 16 kwietnia 2012

ĆWICZENIA i HIGIENA



ĆWICZENIA
HIGIENA I ĆWICZENIA
Higiena po sesji jogi.
Opierając się na tradycji Jogi i obyczajach joginów w Indiach, oraz na tekstach źródłowych SHIVA SAMHITY (rozdział 5 strofa 6),w których jest mowa o przeszkodach w jodze , wymienia się miedzy innymi kąpiel jako przeszkodę w jodze. Również w tekstach Gatha Jogi (7 członowej jogi dotyczącej ciała),zaleca się kąpiel zawsze przed ćwiczeniami, a nigdy po ich wykonaniu. Taka kolejność jest powszechnie przestrzegana i zalecana w każdej szkole jogi.
Sesja jogi trwa zazwyczaj 1,5 godziny. W pierwszych 10-15 minutach sesji, ciało poci się i wydala toksyny, często dając nawet nieprzyjemny zapach. Jest to pot. W drugiej części zajęć jednak płyny które wychodzą na powierzchnię skóry nie są toksynami. Są to tak zwane cenne płyny (JIN JE –nazwa używana w TMC (Tradycyjna Medycyna Chińska), w jodze –Ojas (czyt. odżas), nazywane również olejkami eterycznymi człowieka. Ojas jest niezwykle cenny dla organizmu szczególnie do nawilżenia stawów, oraz skóry, a także dodaje blasku.
Po sesji jogi część osób ma ochotę wziąć prysznic, ponieważ czują, że się spociły. Należy pamiętać ,że nie wszystko jest potem. Dlatego prysznic po jodze jest bardzo niewskazany, nie powinno się go brać przynajmniej przez 1-3 godzin. Cenne płyny które wychodzą na powierzchnię skóry tworzą tak zwaną WEI QI, warstwę ochronną , która chroni nas przed zimnem, chorobami, powoduje odpowiednie nawilżenie skóry, stawów, oraz krwi. Aby nie zmarnować tego płynu, należy bezpośrednio po jodze wetrzeć go w skórę rąk, przedramion, ramion, twarzy, oraz stop i nóg wykonując 5 minutowy automasaż. Można poczekać aż sam się wchłonie lub wyschnie na skórze(często ma to miejsce podczas shiawasany).Oczywiście nie jest korzystne płukanie ani mycie się, nawet samą wodą. Można zauważyć ,że płyn o którym mowa jest śliski (często zauważamy śliskość stop),bezwonny, lub ma przyjemny zapach(zależy od odżywiania),tworzy ładny kolor skóry.
Jeśli nie dba się o utrzymanie tych płynów, można spodziewać się wysuszenia stawów, tworzenia się zimna w ciele, oraz pogorszenia kondycji organizmu.

Poniższe zalecenia dotyczą nie tylko joginów, ale również każdego człowieka ,chcącego utrzymać zdrowie. Oparte są na doświadczeniu , na przekazach źródłowych jogi oraz TMC, a także naturalnej profilaktyce zdrowotnej.

HIGIENA ODBYTU
Po każdorazowym wypróżnieniu myj odbyt wodą letnią lub zimną.
Zapewnia to przyjemne uczucie czystości i komfort zapachu, łagodzi hemoroidy i zapobiega ich powstawaniu.
Są w sprzedaży rynkowej sedesy lub deski toaletowe z wmontowanym prysznicem, który myje odbyt bez potrzeby wstawania z toalety. W Indiach są różne możliwości mycia się po każdorazowym wypróżnieniu. Prysznice, kraniki boczne, przednie, tylne, kubeczki, umywalki, różnego rodzaju dzbanuszki i podajniki na wodę.
Wypróżnienie fizjologicznie powinno odbywać się codziennie ,rano między godz.5-7 ,ukształtowane, niebrudzące i niemaziste, takie , że nie potrzeba używać papieru toaletowego.
Wtedy możemy powiedzieć, że takie wypróżnienie jest prawidłowe u zdrowego człowieka.

HIGIENA NOSA
Codzienne płukanie nosa jako higiena czyszcząca zatoki, usprawniająca oddech, aktywująca prawidłowy przepływ energii w kanałach Ida i Pingala.
Płukanie usuwa śluz z zatok, uwalnia od migren i bólów głowy ,dodaje siły na rozpoczęcie dnia. Jest przyjemne.
Nos można płukać wodą morską w sprayu (dostępna w aptekach),wodą przegotowaną, źródlaną, wodą z solą, niektórzy płuczą moczem.
Technika płukania:
Zatkaj kciukiem lewą dziurkę nosa, prawą wciągnij wodę lekko do środka (woda na zgiętej dłoni).
Po wciągnięciu wody, wydmuchaj dość gwałtownie, cały czas zatykając kciukiem lewą stronę. Zmień stronę i zabieg powtórz 2-3 razy, aż poczujesz komfort oddechu i lekkość w głowie i zatokach czołowych.

HIGIENA OCZU
Umyte oczy możesz odświeżyć wprowadzając kajal (czyt.kadżal)indyjski proszek do oczu z eukaliptusem i kamforą ,który przeczyści kanaliki łzowe, odświeży i nada oczom blasku. Poprzez ostry zapach kajal czyści również nos. Jest to cudowna i niezwykle przyjemna higiena oczu.
Oczy można też smarować ghee (sklarowane masło).
Świetne również są krople ze świetlika dostępne w aptekach.
HIGIENA JAMY USTNEJ
Codzienne płukanie gardła woda z solą lub zwykłą wodą.
Szczotkowanie języka, lub ściąganie osadu specjalnym do tego przyrządem.
Masaż dziąseł szczotką lub palcem, okrężnymi ruchami.
Mycie zębów pastą bez fluoru (fluor jest silnie trujący w nadmiarze)lub specjalnym proszkiem indyjskim z szałwii. Nitkowanie przestrzeni miedzyzębowych.


HIGIENA NIECODZIENNA
PŁUKANKA DOPOCHWOWA 1 RAZ NA PÓŁ ROKU

Nastaw świeże, ekologiczne krowie mleko na zsiadłe, najlepiej w glinianym garnku. Jednodniowe!!!!! zsiadłe mleko, wprowadź do strzykawki 20 ml i powoli wstrzyknij do pochwy siedząc jednocześnie na krawędzi wanny.
To co wypłynie opłucz czystą wodą, resztę pozostaw na noc w pochwie. Rano umyj się normalnie.
Pałeczki kwasu mlekowego (świeże) zawarte w zsiadłym mleku, powodują prawidłowe PH pochwy i prawidłowe środowisko bakteryjne pochwy.
W ten sposób usuwasz wszelkie dolegliwości typu upławy, suchość, pieczenie, nawet nadżerki.
Fantastyczna higiena raz w roku lub co pół roku.

ĆWICZENIE NA CO DZIEŃ ZAMYKAJĄCE OBIEG ENERGETYCZNY.

Ułóż język na podniebieniu górnym, za zębami, wyżej na punkcie podniebienia, tam gdzie kończy się kanał Yang (GRT) główny regulator tylni, a czubek języka to kanał Yin (GRP)główny regulator przedni. Język powinien leżeć miękko na podniebieniu.
W ten sposób zamyka się obieg energetyczny w ciele.
Ta pozycja języka ,nie pozwoli zacisnąć mocno zębów, rozluźni staw żuchwowo-skroniowy, co z kolei nie pozwoli napinać szyi, ramion, policzków, a tym samym uwalnia od stresu i napięcia.
Ułożenie języka na podniebieniu, uchroni również od natychmiastowej reakcji , powodowanej często emocjami, a zatem uwalnia od nieprzemyślanych odpowiedzi, np. szefowi w pracy, lub osobom bliskim.
Ten ułamek sekundy kiedy ułoży się język na podniebieniu, napełni spokojem . Nasze wnętrze rozjaśni się światłem. Będzie to czas na zastanowienie się , jak pokierować rozmową bez emocji.
Taka asana języka jest stosowana również w medytacji.



PORANNE ĆWICZENIE ROZCIĄGAJĄCE JELITA

Proste ćwiczenie rozciągające jelita, kręgosłup piersiowy i lędźwiowy.
Skręt w lewo.
Usiądź na podłodze na lewym boku ,nogi zgięte w kolanach, siedzenie bokiem, jak na trawie.
Lewa pięta opiera się na prawym kolanie, leżąc swobodnie na podłodze.
Następnie połóż oba łokcie i przedramiona na podłodze, po lewej stronie i wychyl kąt skrętu jak najdalej w lewo. Głowa lekko opada na podłogę lub dłonie. Odpoczywaj w tej pozycji 1-2 min.
Powróć i usiądź na prawym boku, wykonaj tak samo na prawą stronę.

Ćwiczenie dobrze jest wykonać rano po wstaniu z łóżka ,na czczo.


ĆWICZENIA URUCHAMIAJĄCE OBIE PÓŁKULE MÓZGOWE

Korzystanie z obu półkul mózgowych, wyobrażeniowej i analityczno-logicznej, jest drogą do sukcesu, kreatywności, genialności, postępu, twórczego myślenia i prawidłowej komunikacji.
Aby zrównoważyć ich pracę i uruchomić prace tej półkuli, która jest mniej dominująca, polecam wykonywanie następujących ćwiczeń:

 #  Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami (jak w dandasanie).
Można też leżeć w łóżku, siedzieć na fotelu. Ćwiczenie wykonuje się w dowolnej chwili i w dowolnych warunkach.
Duże palce u nóg wychyl do siebie, u obu nóg jednocześnie lub na zmianę.
Pozostałe palce wychylone są w przeciwnym kierunku.
A teraz zmień położenie dużego palca w kierunku od siebie ,a pozostałe palce do siebie.
Powtarzaj tak w obie strony kilka razy.
Ćwiczenie to, przy okazji chroni przed tworzeniem się haluksów, oraz gimnastykuje stopę.

 #  Zaznacz dłońmi poziome ósemki, jak znak nieskończoności (kilka powtórzeń)
Ruchy dłoni powinny odbywać się tylko w nadgarstkach, łokcie przy sobie. Każda z dłoni wykonuje ruch w swoim kierunku (odpowiednio lewa dłoń zakreśla kształt w lewo, a prawa - w prawo)
Zakreśl teraz ósemkę w pionie 8 (kilka powtórzeń).
A teraz na zmianę jedna ósemka w pionie i jedna w poziomie, jakbyśmy chcieli narysować w przestrzeni kształt kwiatu(kilka powtórzeń).
Po wykonaniu ósemki dłońmi, wykonaj ósemkę biodrami, do przodu i do tyłu.
Powtarzaj ćwiczenie kilkanaście razy.


#  Ćwiczenie w pozycji stojącej.
Ruchy naprzemienne, lewy łokieć do prawego kolana i na odwrót (kilkanaście powtórzeń).






GIMNASTYKA SLOWIANSKICH CZAROWNIC
http://treborok.wordpress.com/slowianszczyzna/gimnastyka-slowianskich-czarownic/

Brak komentarzy: