wtorek, 22 maja 2012

ZAPROSZENIA

*ZAPRASZAMY DO NASZEGO SKLEPIKU INTERNETOWEGO,oraz na naszą strone www.atmatum.pl ( w przygotowaniu)

*Zapraszamy do Projektowania przestrzeni
www.atmatum.pl

*Zapraszam na facebook Atmatum Anna Romanowska

*Zapraszamy na DaySpa 3-godzinna sesję masażu do Józefosławia.Masaż rozpoczyna sie masażem na miodzie,gorący ręcznik,chiński masaż całego ciała oraz masaż tajski.W przerwie podajemy aromatyczną herbatkę,w otoczeniu pięknego posągu Buddy.

poniedziałek, 21 maja 2012

MOJE INSPIRACJE

Moja koleżanka ,która występuje pod pseudonimem OLKA FASOLKA I RYŻ,jest jedyną i kompletną pomysłodawczynią tego bloga.To z jej inicjatywy powstał ten blog i bardzo jej dziekuję za pamięć o mnie.Kiedyś spedzałyśmy wspólnie czas na medytacjach.Myślę ,że ta medytacja wciąż jest aktywna ,lecz zatacza coraz większą przestrzeń,gdzie fizyczność nie jest konieczna i czujność pozostaje wspólna.
Zachęcam więc do czujności ,czuwania i medytacji,razem lub osobno,w tym czasie i w tej przestrzeni.

MOJE INSPIRACJE-Osoby,ktorym wiele zawdzięczam,dzięki którym,odkryłam czym jest miłość.



nauczyciel duchowy G.C.(znaki zastrzeżone)
Dr.Krzysztof Romanowski
Dr.Anna Romanowska
Mattijas Hunecke
Cloude Diolosa
John Lennon
Jimi Hendrix
Roman Polański
życie,doswiadczenia duchowe,internet.

niedziela, 6 maja 2012

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ


Moja córka Marta(drugie pokolenie)jest projektantem wnętrz,a ja jej w tym pomagam.
Obie aranżujemy przestrzeń wg wschodniej sztuki Wastu.
Jak głosi legenda,Wastu był demonem,który zrodził się z potu Shivy.
Dla zabawy zaczął wprowadzać nieład i brak harmonii w domach ludzkich.Został za to srodze ukarany przez bogow,którzy  wdeptali go  w ziemie i unieruchomili tym samym na zawsze.Błagał o litość i darowanie życia,więc bogowie powiedzieli mu ze zachowa swoj żywot pod warunkiem że otoczy opieką ludzi ,którzy skladaja mu ofiary. Tym ,którzy nie składaja mu ofiar,zostanie zabrane przez Wastu wszystko co uzna za stosowne.


Tak więc Wastu leży w każdym domu i albo zabiera ludziom co chce,albo się nimi opiekuje.
Wastu potrafi naprawdę dobrze się opiekowac ,jeśli będziemy również opiekowac się nim.
Np.nie postawimy mu cięzkiej i ogromnej szafy na głowę,lub będziemy przezorni w układaniu dywanów przy jego lotosowych nogach.
Tak uważnie pilnuje domu,aby pieniądze miały swoje pomnożenie,i zdrowie dobrze się miało,a kontakty z ludżmi były na najwyzszym poziomie.
Majac to wszystko na uwadze,obie z córką aranżujemy domy i mieszkania.
Projektujemy kolory ścian,ja dobieram kolor pokoi i scian do aury domowników,tak aby ich sharmonizowac,aby dobrze czuli się w swoim domu i we własnej skórze.
Wykonujemy projekty łączonymi technikami ze wzorami recznymi,fototapetami,oraz dekoratorami.
Współpracujemy z firmą ,która wykonuje nasze projekty.
























OGRODY,TARASY I BALKONY














wtorek, 1 maja 2012

TOPINAMBUR

KLIKNIJ NA REKLAMĘ
TOPINAMBUR
Jest rosliną ,która w Polsce rośnie jako chwast,na obrzeżach miast,domostw,na nieuzytkach,starych drogach,przy polach i murach.Rośnie do wysokości 3,5 metra,a na końcu łodygi mały żolty kwiatek,podobny do słonecznika,stąd nazwa słonecznik bulwiasty.
Jadalne części to bulwy dojrzewające w ziemi(jak ziemniak).
Są przepyszne,soczyste,do pojadania na surowo.Smak słonecznika,soczystkość rzodkiewki.
Mozna zasadzić w ogrodku,warto,jest naprawdę doskonały.
W Warszawie jest do zdobycia na ul.Żelaznej w soboty na ekologicznym targowisku.Wiem również ,że bywa w jakimś markecie.Ale nie wiem w którym.
Ja posadziłam go w ogródku.


Właściwości lecznicze topinamburu

Wartości odżywcze bulw topinamburu są godne polecenia, zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę, zawierają bowiem nie skrobię, lecz aż 18% inuliny, przekształcającej się we fruktozę (cukier prosty) dobrze tolerowaną przez diabetyków. Walory lecznicze topinamburu zostały wykorzystane przy produkcji leku o nazwie Topinulin , dostępnego w aptekach. Można go stosować w celu poprawienia przemiany materii i utrzymania właściwej mikroflory jelit, w profilaktyce cukrzycy, nowotworów, chorób serca i naczyń oraz przy niewydolności nerek i arytmii serca. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w stanach przewlekłego zmęczenia. Bulwy topinamburu są bogatym źródłem potasu, żelaza oraz tiaminy. Nie zawierają tłuszczu ani cholesterolu.

Poza substancjami zapasowymi bulwy zawierają niezwykle liczne i różnorodne związki, m.in. ustalono, iż zawartość kwasu askorbinowego (witamina C) i tiaminy (witamina B1) w bulwach topinamburu jest dwukrotnie większa niż w ziemniakach, które również stanowią niedoceniane źródło tych witamin. Bulwy zawierają także dużo potasu, cynku, fosforu, żelaza, a przede wszystkim krzemionki – tutaj, topinambur bije wszelkie rekordy.
Jednym z ważniejszych węglowodanów jest rozpuszczalna w wodzie inulina, składająca się z prostych łańcuchów fruktofuranozy połączonych wiązaniami glikozydowymi. Inulina w organizmie człowieka ulega hydrolizie do fruktozy, która może być bezpiecznie używana przez chorych na cukrzycę ze względu na odmienny tor metabolizmu w porównaniu z glukozą, utylizowaną jedynie w obecności insuliny.

Inulina i fruktoza są gotowymi produktami do wykorzystania przez komórki organizmu, dlatego mogą służyć w leczeniu i zapobieganiu cukrzycy. Według niektórych danych stosowanie topinamburu nie tylko powoduje normalizację glikemii, ale także może mieć korzystny wpływ w przypadku występowania retinopatii cukrzycowej.
Inulina, łącznie z pektynami i błonnikiem, wiąże dużą ilość niepotrzebnych i szkodliwych związków, takich jak metale ciężkie, radionuklidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe, związki toksyczne. Związki te trafiają do organizmu z pożywieniem lub są wytwarzane w świetle jelita; efektem zaburzeń procesów przemiany materii w organizmie może być niestrawność jelitowa, zatrucia, alergie; bardziej odległym skutkiem może być upośledzenie czynności detoksykacyjnej wątroby. Inulina pobudza kurczliwość ściany jelita, co powoduje wydalenie zbędnych, szkodliwych substancji oraz regulację fizjologicznych czynności człowieka poprzez normalizację stolca w uporczywych zaparćach.
Inulina podnosi sprawność energetyczną komórek organizmu (każde obciążenie komórki prowadzi szybko do wyczerpania rezerw energetycznych; następstwem tego może być przesunięcie wartości pH. niedobór tlenu, śmierć komórki) komórka otrzymuje do dyspozycji substrat energetyczny w postaci szybko i łatwo przyswajalnego monocukru – fruktozy.
Inulina zapobiega również infekcji dróg moczowych. Część fruktozy nie strawionej w przewodzie pokarmowym wydalona zostaje przez błony kłębuszków nerkowych do pęcherza, gdzie działa na zasadzie przylegania do niej bakterii chorobotwórczych.
Topinambur ma także działanie hepatoprotekcyjne i immunostymulujące, które to działania są coraz częściej uważane za niezbędny element profilaktyki chorób nowotworowych.
Na rynku światowym od dawna są dostępne preparaty zawierające wyciąg z topinamburu, również na polskim rynku został zarejestrowany ostatnio taki preparat (TOPINULIN).

Topinambur był i nadal jest często stosowany w medycynie ludowej. Oto przykłady receptur zaczerpniętych z doświadczeń różnych narodów:

W chorobach serca, naczyń krwionośnych i w cukrzycy:
Sok z bulw topinamburu – 100 g
Sok z owoców kaliny – 50 g
Sok z czerwonego buraka – 50 g
Sok z marchwi – 50 g
Zmieszać. Przyjmować po 50 g w ciągu dnia.


W chorobach reumatycznych (kąpiele):
Zieloną (nadziemną) część rośliny w ilości 1-1,5 kg pokroić (niezbyt drobno), włożyć do garnka, zalać wodą i gotować 20-25 minut. Następnie wywar odcedzić, wlać do wanny, rozcieńczając 1: 5 wodą. Poleżeć 10-15 minut, następnie umyć mydłem. Taki sam wywar można sporządzić z suszonych bulw i pędów.
Kąpiele można stosować codziennie lub, co drugi dzień. Po cyklu 20 zabiegów należy zrobić 15-20 dniową przerwę.


W celu ogólnego wzmocnienia organizmu:
Pić napar z: liści czarnej porzeczki (3-4 szt.), jarzębiny (5 szt.), młodych liści topinamburu (3-4 szt.), trochę mięty lub melisy; można także dodać do smaku czarną herbatę.

Ze względu na wielokierunkowe działanie terapeutyczne topinamburu warto wykorzystywać tę roślinę w kuchni. Latem można go dodawać do sałatek. Bulwy należy zetrzeć na tarce, dodać sałatę, natkę pietruszki, szczypiorek, sok z cytryny lub śmietanę. Smaczne i odżywcze są upieczone bulwy topinamburu w piekarniku, tak samo jak ziemniaki. Można zrobić również placki z bulw, podobnie jak ziemniaczane: 1 kg bulw zetrzeć na tarce, dodać 1 kubek ciepłego mleka, 1 jajko, 2,5 kubka mąki, sól, pieprz, smażyć na gorącej patelni.
Topinambur można konserwować i marynować z cebulą i czosnkiem, marchwią zalewając sokiem pomidorowym i octem lub kisić jak kapustę.